27 август 2021 г.

Имунитетът от ваксините е чудесен, просто е краткотраен – от 6 до 8 месеца се счита към момента, че трае, но някъде около шестия месец вече сериозно започва да пада нивото на антителата. Те обаче са част от имунитета, това е хуморалният имунитет. Има и клетъчен имунитет, който остава и винаги го има. Когато човек се срещне с нов вариант на вируса и се зарази с него, тези паметови клетки се разрастват много бързо и синтезират антитела срещу този агент, срещу който е направена ваксинацията.

Ваксините са единственото оръжие, което имаме, защото говорим за вирус, който се разпространява по въздушно-капков път. Ние не можем да регулираме въздуха, който дишаме, но можем да се доверим на науката, която работи в интерес на нашето здраве и живот.

Това заявява проф. д-р Радка Аргирова председател на Българското дружество по медицинска вирусология и член на Експертния съвет по вирусология към министъра на здравеопазването. Информацията е публикувана на фейсбук страницата на МЗ.

По въпроса защо е толкова важно преболедувалите хора също да се ваксинират, проф. Аргирова коментира: „Преболедувалите хора получават имунитет, но вече много зачестиха публикациите, свързани с проучвания, които всъщност доказват, че имунитетът, който се получава след ваксинация, е много по-качествен, по-пълен, по-протектиращ, отколкото имунитетът след боледуване. Това е така, защото ваксината е подготвена по такъв начин, че максимално да се образуват неутрализиращи антитела, защото точно те са тези, които „обезоръжават“ вируса при навлизането му в организма и не допускат засегнатият човек да се разболее, т. е. предпазват го от разболяване“.